Pýcha a předsudek

25. února 2012 v 22:28 | Kristýna K. |  °°Čtenářský deník°°
Pýcha a předsudek

Jane Austenová

AUTOR
Jane Austenová byla anglická spisovatelka, žijící na přelomu 18. a 19. století. Je považována za zakladatelku moderního románu v anglické literatuře. Vyrůstala na anglickém venkově ve středostavovské rodině. Právě toto prostředí se odrazilo i v její tvorbě. Dlouho se nemohla jako autorka prosadit. V její době se ženy spíše staraly o domácnost a jen malé množství z nich projevovalo nějaké umělecké ambice. Za svého života vydala anonymně 6 románů: Rozum a cit, Pýcha a předsudek, Emma, Mansfieldské panství, Opatství Northanger, Anna Eliotová. Skutečné jméno autorky se čtenáři dozvěděli až po její smrti. Nadčasovost jejího díla však byla plně doceněna až ve 20. století.

TÉMA
Pýcha a předsudek je autorčin nejslavnější román. Jedná se tedy o dílo prozaické. V knize se objevuje hlavní dějová linie, která popisuje vztahy mezi předními protagonisty, a je přerušována řadou dalších epizod.Autorka nás porstřednictvím hlavních postav seznamuje s ideály, hodnotami a životním stylem Anglie na počátku 19.století. Děj románu vypráví o vztazích mezi lidmi, kteří nestojí na stejných příčkách společenského žebříčku.Hlavním cílem lidí bylo uzavřít výhodný sňatek a dobře působit ve společnosti.
Autorka opovrhuje sňatky z rozumu a bez lásky a vysmívá se pošetilosti a marnivosti, což byly časté rysy tehdejší doby.
Hlavní hrdinka Elizabeth žije v prostředí, které uznává majetek a společenské postavení. Ona sama má ovšem jiné priority. Na svou dobu je velmi emancipovaná s troufalými, pro společnost někdy až zarážejícími, názory. Odmítá se podřídit dobovým zásadám a zvyklostem.

KOMPOZICE
V románu jsou často používány dialogy plné ironických poznámek, někdy i bez uvozovacích znamének. Vyprávěcí postup je seřazen chronologicky bez významných odboček. Příběh je psán v er- formě. Popisné pasáže jsou omezeny na minimum. Dobově oblíbené pojetí přírody je nahrazeno lidskými myšlenkami a city.

OBSAH DÍLA
Pan Bennet je moudrý člověk, který vše bere s nadhledem a rád si utahuje ze své ženy, která nepochytila příliš rozumu. Když paní Bennetová zjistí, že se do sousedství přistěhoval bohatý mladík, pan Bingley, považuje za svou povinnost zajistit alespoň pro některou ze svých dcer tolik výhodný sňatek. Bingley se skutečně zamiluje do Jane, nejstarší z pěti sester.
Pan Bingley ovšem nepřijel sám. Doprovázejí ho jeho sestry a věrný přítel Darcy. Jeho společníkům se ale nelíbí počínající vztah mezi ním a Jane, proto se snaží tento mladý pár lstí rozdělit.
O druhorozenou Elizabeth projeví zájem její bratranec Collins, odpuzující jak chováním, tak i vzhledem. Elizabeth jeho nabídku, vědoma si své ceny, i přes matčino naléhání odmítá.
Na druhou stranu, aniž by si to přiznala, se velmi sblíží s panem Darcym, který jí z počátku uráží a opovrhuje jí. Zanedlouho se do ní však zamiluje a požádá ji o ruku. Elizabeth ho však odmítne, protože si o něm myslí jen to nejhorší. Je si jistá tím, že Darcy stojí za rozpadem vztahu mezi Jane a Bingleym. Také ho obviňuje za mnohá příkoří, které způsobil jejímu příteli Wickhamovi.
Nakonec se vše urovná, Elizabeth odhodí veškeré své předsudky vůči Darcymu. Pozná také, že Wickam je zlý, sobecký a vypočítavý. Zláká její nejmladší sestru Lydii, aby s ním uprchla a slibuje jí, že si ji vezme. To ovšem v plánu vůbec nemá.
Darcy se zachová jako pravý gentleman a přesvědčí Wickhama k svatbě, zaplatí mu povýšení ve vojenském pluku a vyplatí mu peníze, které si žádá.
Darcy dá znovu dohromady Bingleyho a Jane. Uvědomí si svou pýchu a i přes nelibost vyšší společnosti požádá Elizabeth znovu o ruku, ta ho tentokrát vyslechne, protože z její nenávisti se postupně stala láska.
Paní Bennetová je spokojená a její starostí je teď zajistit sňatek posledním dvěma dcerám.

CHARAKTERISTIKA POSTAV

ELIZABETH BENNETOVÁ - je přímá, inteligentní, tvrdohlavá a temperamentní dívka se smyslem pro humor. Ráda pozoruje lidi kolem sebe a zkoumá jejich povahy. Občas se stydí za chování své matky a mladších sester. Nejvíc si pak rozumí s Jane. S Elizabeth se
ztotožňuje i J. Austenová.

PAN DARCY - Z počátku se jeví jako arogantní, bezcitný, nepřístupný, chytrý muž. Později však zjišťujeme, že je to gentleman nejen citlivý, ale i velmi vnímavý.

JANE BENNETOVÁ - krásná, chytrá, milá dívka, která si o nikom nemyslí nic špatného. Na každý problém se dívá optimisticky. Ovšem nedokáže naplno projevovat své city a to jí také zkomplikuje její vztah k Bingleymu.

PAN BINGLEY - Jeví se jako bohatý, ideální partner. Boužel je velmi naivní a nechá se snadno ovlivnit názory svých přátel.

JAZYK
Autorka používá výrazové prostředky, které upoutají čtenářovu pozornost k přemýšlivému vnímání díla. Objevuje se zde velké množství synonym, často se vyskytují i archaismy. Román je psán spisovným jazykem, a přestože zde chybí rychlý dějový spád, se dílo dobře čte.

ZAJÍMAVÁ MYŠLENKA
" Hrdost se týká spíš toho, co si sami o sobě myslíme, pýcha toho, co si přejeme, aby si o nás mysleli druzí."

Právě hrdost a pýcha se objevuje v rozhovorech mezi Elizabeth a Darcym. Jejich konverzace je z počátku útočná, později má rozpačitý charakter a v závěru se projevuje jejich vzájemná náklonnost.

OSOBNÍ NÁZOR
Kniha mě velmi zaujala, především proto, že autorka kombinuje romantiku s ironií. Překvapilo mě, jak Jane Austenová předběhla svou dobu téměř o století dopředu. Kniha dává čtenáři neomezenou možnost rozvíjet fantazii. Velmi se mi líbilo i filmové zpracování z roku 2005, které se opravdu vydařilo a zachytilo i mé oblíbené pasáže z knihy.

POUŽITÁ LITERATURA
Radoslav Nenadál, Umění ironické miniatury. In: Jane Austenová, Pýcha a předsudek.Praha, Odeon 1974
Vladimír Prokop, Teorie literatury. Sokolov, O.K. - Soft 2005
Vladimír Macura a kol., Slovník světových literárních děl. Praha, Odeon 1989 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nat nat | Web | 12. března 2012 v 21:34 | Reagovat

chystám sa túto knihu prečítať už riadne dlho...už sa len odhodlať :)

2 bss4u bss4u | Web | 13. března 2012 v 22:57 | Reagovat

[1]: určitě doporučuji ;-) déle bych už nemeškala :-)

3 Livien Livien | Web | 18. března 2012 v 13:53 | Reagovat

Koukám, že jsem na tom stejně jako nat. Ale slibuji, že hned po maturitě se na ní vrhnu i já. Škoda jen, že se nějakým způsobem nedá nějaká ta hodinka času přikoupit navíc. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama